Nedeni stres, kaygı ve korku! Olumsuz duygularla nasıl başa çıkarız?

GEÇMİŞ TRAVMALAR ŞU ANKİ RUH HALİNİ ETKİLİYOR

Öfke, hayal kırıklığı, haksızlık hissi veya birinin sizi incitmesi gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Öfkenin kontrol edilememesi veya yönetilememesi de olumsuz duygulara yol açıyor. Kendine güvensizlik, düşük özsaygı, kendi değerinizi düşük görmek ve kusurlarınızı abartmak, olumsuz duygulara neden oluyor. Bazı fiziksel sağlık sorunları, ağrı, rahatsızlık veya kronik hastalıklar, genel ruh halini etkileyebiliyor ve olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden oluyor. Hava durumu, mevsimsel değişiklikler veya çevresel faktörler gibi dışsal koşullar da duygusal durumu etkiliyor. Geçmiş travmalar, kötü anılar veya olumsuz deneyimler, duygusal olarak etkileyici olabilir ve şu anki ruh halini etkiliyor.

DUYGULARINIZI İFADE EDİN

Olumsuz duygularla başa çıkma süreci kişisel deneyimlere, duygulara ve koşullara göre farklılık gösteriyor. Ancak, genel olarak olumsuz duygularla başa çıkmak için bazı yollar bulunuyor. Öncelikle olumsuz duyguları bastırmak yerine, onları kabul etmek ve duygularınızın sizin doğal bir parçanız olduğunu anlamak önem taşıyor. “İşe duygularınızla empati kurarak ve kabullenerek başlamak, onlarla başa çıkmanıza yardımcı oluyor” diyen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cemil Çelik, “Duygularınızı tanımak, ne hissettiğinizi anlamak ve bunları ifade etmek önemlidir. İçinizdeki duyguları yazmak, resim yapmak, bir arkadaşla konuşmak veya terapist ile paylaşmak, duygularınızı ifade etmenin yollarından bazıları” dedi.

EGZERSİZ YAPIN, SAĞLIKLI BESLENİN

Olumsuz düşünceleri fark etmek, bunları pozitif veya gerçekçi düşüncelerle değiştirmek gerekir. Bu düşünceleri sorgulamak ve onlara alternatif bakış açıları bulmak, duygusal refahınızı artırır. Stresi azaltmak ve zihni sakinleştirmek için meditasyon, derin nefes egzersizleri veya rehberli görselleştirme gibi zihinsel rahatlama teknikleri kullanılır. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yeterli uyku almak, genel olarak duygusal dengeyi destekler.

SOSYAL BAĞLAR KURUN

Destekleyici sosyal bağlantılar kurmak, olumsuz duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Aile, arkadaşlar veya destek grupları gibi insanlarla zaman geçirmek duygusal desteği artırır. Eğer duygularınızla başa çıkmakta zorlanıyorsanız, bir terapist veya danışmanla çalışmak faydalı olabilir. Profesyonel destek, duygusal refahınızı artırmak için size özel stratejiler sunar. Herkes farklıdır ve başa çıkma stratejileri kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre değişebilir. Kendi duygusal ihtiyaçlarınızı anlamak ve sizin için en etkili olan stratejileri belirlemek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x