HSBC’den iyimser hisse analizi

HSBC stratejistlerine göre, Fed’in para politikasını değiştirerek ekonominin resesyondan kaçınmasına olanak vermesi durumunda, küresel hisse senetleri 2024’te çift haneli bir ralliye hazırlanıyor.

Alastair Pinder liderliğindeki bir ekip müşterilerine servis ettikleri notta “Fed yumuşak bir iniş yapabilirse, bu hisse senetleri için kayda değer bir yükseliş anlamına gelecektir” değerlendirmesini yaptı.

HSBC’nin analizine göre ekonominin sert bir inişle karşı karşıya kalmadığı ve faizin zirve yaptığı önceki dönemlerde S&P 500, Fed’in artışlara ilk ara verdiği dönemden faizlere indirmeye başlamasından 6 ay sonrasına uzanan dönemde ortalama yüzde 22 prim yaptı.

Stratejistler, FTSE Tüm Dünya Endeksi’nin gelecek yılı 480 seviyesinde tamamlamasını bekliyor. Bu öngörü endeksin Salı günkü seviyesinden yaklaşık %10’luk bir yukarı yönlü hareket anlamına geliyor.

HSBC stratejistleri, “Hisse senedi piyasalarındaki son geri çekilmenin ardından riskler daha iyi fiyatlanmış görünüyor” dedi. Teknoloji ve tüketici ürünleri HSBC’nin tercih ettiği sektörler arasında öne çıkıyor.

Stratejistler ayrıca sektör dağılımlarında temel tüketim malları ve endüstriyel ürünler sektörleriyle ilgili tavsiyelerini ‘ağırlık artır’a; sağlık hizmetlerini ‘nötr’e yükseltti. HSBC stratejistleri enerji ve finans sektörlerini ‘nötr’, temel maddeleri sektörünü ise ‘ağırlık azalt’ seviyesine düşürdü.

HSBC’nin yükseliş beklentisi, S&P 500’ün geçtiğimiz ay kaydettiği toparlanmadan sonra geldi. Morgan Stanley’den Michael Wilson bunu bir ayı piyasası rallisi olarak adlandırırken JPMorgan Chase & Co.’dan Marko Kolanovic bunun bir “diz çökme” tepkisi olduğunu söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x