Futbolun Millî Mücadele’mizdeki yeri

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanması beklenen Süper Kupa finalinde yaşanan krizin yankıları sürüyor. Bugünkü yazısında Süper Kupa krizine yer veren Yeniçağ Gazetesi Arslan Tekin, Futbolun Millî Mücadele’mizdeki yerine değindi.

Tekin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Futbol’un Millî Mücadele’mizdeki yerini biliyor musunuz?

Daha önce Kûtü’l-Amâre’de Türklere esir düşen ve 2,5 yıl esaretimizde kalan İngiliz Avam Kamarası üyesi General Townshend Adana’ya gelmiş, Mustafa Kemal’le görüşmek istediğini Ankara’ya bildirmişti. Mustafa Kemal İngiliz Komutana, ‘Sen Konya’ya gel, ben de oraya geleceğim.’ dedi. Mustafa Kemal’in maksadı, Batı Cephesi Karargâhı’na yapacağı ziyareti dikkatlerden kaçırmak için Yunanlıların pek güvendikleri İngilizlerin komutanını kullanmaktı. Bu buluşmayı pek önemsemiş gibi gösterip etrafa yaymıştı.

Yunanlıları Ege Denizi ötesine sürecek Büyük Taarruz planlamasının bir kamuflaj ayağı da futboldu. Nutuk’tan aktaracağız:

‘Konya’ya gelmiş olan General Townshend’in arzusu üzerine, kendisiyle görüşmek vesilesiyle Ankara’dan hareket ederek 23 Temmuz [1]338 [23 Temmuz 1922] akşamı Garp Cephesi Karargâhı’nın bulunduğu Akşehir’e gittim. Harekât hakkında Erkân-ı Harbiye-i Umûmiye Reisi’nin huzuruyla görüşmeyi münasip gördük. Ben, 24 Temmuz’da Konya’ya gittim. 27’de tekrar Akşehir’e avdet ettim. Fevzi Paşa Hazretleri de, 25 Temmuz’da Akşehir’e gelmişti. 27/28 Temmuz gecesi beraber icrâ ettiğimiz müzakere neticesinde, tespit edilmiş plan mûcibince, taarruz etmek üzere, 15 Ağustos’a kadar bütün hazırlıkların ikmâline çalışmayı takarrür ettirdik.

28 Temmuz [1]338 [28 Temmuz 1922] günü öğleden sonra icrâ ettirilen bir futbol müsabakasını seyretmek vesilesiyle ordu kumandanları ve bazı kolordu kumandanları Akşehir’e davet edildi. 28/29 Temmuz gecesi kumandanlarla umûmî bir tarzda taarruz hakkında müdâvele-i efkâr ettim. 30 Temmuz [13]38 [30 Temmuz 1922] günü Erkân-ı Harbiye-i Umûmiye Reisi ve Garp Cephesi Kumandanı’yla tekrar görüşerek taarruzun tarz ve teferruatını tespit ettik.’ (Nutuk, 1927 baskısı, s. 483)

Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün, Necip Fazıl Ödülleri Töreni’nde Suudî Arabistan’ın takımlarımıza tavrı üzerine gitmeden üzüntüsünü dile getirdi sadece:

‘Dün gece yaşanan hadiselerden üzüntü duyduğumuzu vurgulamak istiyorum. Biz futbol başta olmak üzere Türk sporunun tartışmalarla değil, başarılarla gündeme gelmesini arzu ediyoruz. Hangi sebeple olursa olsun sporun günlük siyasi rekabetin mezesi haline getirilmesi yanlıştır, hatalıdır, sporumuza hiçbir faydası yoktur. Cumhuriyet 85 milyonun ortak değeridir. Mustafa Kemal bu ülkenin bânisidir.’

R. T. Erdoğan’ın sözleri ince ayarlanmış… ‘Ey bizimkiler! Neden meseleyi bu kadar büyüttünüz. Mustafa Kemal sizin gösterinizle daha mı büyük olacaktı. O zaten bu ülkenin kurucusudur. Maçı yapsaydınız.’ demeye geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x