Filtrelenmiş Su, Musluktan Akan Sudan Daha Sağlıklı mı?

Yetişkinlik, su sürahinizdeki karbon filtresini tam olarak doğru zamanda değiştirmek gibi küçük, rutin sevinçleri içerebilir. Aslında, filtreli bir sürahiye sahip olma fikri sizi heyecanlandırıyorsa, bu yaşlanmanın kesin bir işaretidir ve yalnız değilsiniz. 2022 yılında aktif karbon filtre pazarının değeri 543 milyon dolardı ve 2035 yılına kadar 4 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
Güvenlik ve lezzet iki farklı şeydir, ancak her ikisi de önemlidir.

SU FİLTRELERİ NASIL ÇALIŞIR?

Evdelerdeki su filtrelerinin çoğu, suyun filtrelenmesine yardımcı olmak için karbon kullanır. Karbon filtreler, bir katının bir gaz veya sıvıdan ince bir film oluşturduğu adsorpsiyonla parçacıkları durdurur. Katı granüler aktif karbon, çeşitli molekülleri çekerek bunların içinden geçen musluk suyundaki varlığını azaltır .
Ticari karbon filtreler, sabit bir kapasiteye sahip oldukları için her iki ayda bir veya 40 galonda bir değiştirilmesini veya temizlenmesini önerir. Belirli bir noktadan sonra ince film filtreleme yüzeyini doyurur. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde kimya ve biyomoleküler mühendislik profesörü olan Yoram Cohen , Inverse’e , temizleme olmadan bakterilerin birikmeye başlayabileceğini ve hatta istenmeyen bileşikleri suyunuza geri ekleyebileceğini söylüyor .
Yapmadıkları şey arıtılmamış suyu arıtmaktır. Cohen, “Nihai koruma olarak karbon filtrelerini tavsiye etmem” diyor. “Çünkü evdeki insanların filtre sonrası sularının ne kadar temiz olduğunu test edecek izleme cihazları yok”.
Karbon filtreler, klorun yanı sıra uçucu organik bileşikleri (VOC’ler) ve modele bağlı olarak per- ve polifloroalkil maddeler (PFAS), yani kalıcı kimyasallar gibi diğer kirletici maddeleri de temizleyebilir. Yaşadığınız yere bağlı olarak VOC’ler benzen, toluen ve metil tersiyer bütil eter (MTBE) kirleticilerini içerebilir. Batterman, temel karbon filtrelerin PFAS’ı ortadan kaldırmak için sertifikalı olmadığını, dolayısıyla bu iş için daha gelişmiş modeller aramanız gerektiğini söylüyor.

KARBON FİLTRELİ SU MUSLUKTAN DAHA MI İYİ?

Bu daha iyi derken neyi kastettiğinize bağlı. Cohen, Inverse’e “Karbon filtrenin en büyük kullanımı, suda bulunabilecek fazla klorun adsorbe edilmesidir” dedi . “Karbon filtre temel olarak tadı önemli ölçüde artırıyor.”
Genellikle tadı iyileştirir, ancak mutlaka daha sağlıklı olduğu söylenemez. Aslında Cohen, filtrelenmiş ve filtresiz musluk suyu içenler arasındaki sağlık farklılıklarını değerlendiren herhangi bir çalışma bilmediğini söylüyor.
Musluk suyunuzda ne olduğu yaşadığınız yere bağlıdır. Eğer bir belediye su kaynağına bağlıysanız, kasabanız veya şehriniz suyunuzun kaynağında iyice arıtılmasıyla ilgilenir.
Halen federal olarak izin verilen son derece düşük limitlerde kurşun, arsenik ve cıva içerebilir . (Ne içtiğinizden emin olmak için musluk suyunuzu test ederek içinde tam olarak ne olduğunu anlayabilirsiniz.)
Musluk suyunuz ayrıca dezenfektan kalıntısı olarak bir miktar klor veya kloramin içerebilir . Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan çevre sağlığı ve mühendislik profesörü Stuart Batterman , su borularının biyofilm veya bakterileri barındırabilecek çamurlu bir iç kaplama geliştirebileceğini söylüyor . Temiz su tesisattan akarken bu biyofilmin bir kısmını toplayabilir. İşte karbon filtrenin kullanışlı olabileceği yer burasıdır.
Yani bir karbon filtre kullanmak hayatınıza yıllar katmasa da, size daha lezzetli su vermek anlamına gelse bile bir hizmet gerçekleştiriyor demektir. Filtrenizi her iki ayda bir değiştirmekten hoşlanıyorsanız, birçok filtreyi mutlu bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x