Dünyanın en esrarengiz yeri: 20 bin kişi kayboldu, UFO’lar cirit atıyor… Bermuda Şeytan Üçgeni’ni biliyorsunuz peki ya burası?

Karayipler’de gizemli uçak ve tekne kayıplarıyla bilinen Bermuda Şeytan Üçgeni’ni birçok kişi duymuş olsa da ‘Alaska Şeytan Üçgeni’ olarak adlandırılan bölge, ulusal ortalamanın iki katından fazla kayıp insan oranına sahip olmasına rağmen büyük ölçüde kamuoyunun radarından kaçmayı başarmıştır.

Juneau, Anchorage ve küçük bir kasaba olan Barrow arasında yer alan bölge paranormal faaliyetlerin yuvasına dönüştü. Bu garip fenomenle ilgili açıklamalar, uzaylı faaliyetlerinden (Bermuda Şeytan Üçgeni’nde olduğu gibi) bölgedeki güçlü elektromanyetik alanlara kadar uzanıyor.

KOCA AYAK’ EFSANESİ

Yerel efsaneler, kasabaları terörize eden bir ‘koca ayak’ yaratığından söz ediyor. Kenai Yarımadası’nın güney ucundaki Portlock adlı bir yerleşim yeri, köylülerin Nantinaq adını verdikleri bilinmeyen bir yaratık tarafından ‘saldırıya uğrayıp öldürülmelerinin’ ardından 1950’lerde terk edilmişti. Ancak son yıllarda bölge binlerce açıklanamayan kaybolma olayına sahne oldu.

World Population Review’a göre Alaska, nüfusun sadece yüzde birini barındırmasına rağmen 100 binde 42,16’lık ortalama ile diğer tüm eyaletlerle karşılaştırıldığında açık ara en fazla kayıp insanın bulunduğu eyalet… Kayıp kişiler açısından bir sonraki en yüksek eyalet 12.28 ile Arizona’dır ve bu rakam 100,000’de 6.5 kişi olan ulusal ortalamanın iki katıdır.

SENATÖR VE YARDIMCILARI KAYBOLDU

Alaska Üçgeni’ne dikkati çeken ilk kaybolma olaylarından biri 1972 yılında ABD Temsilcileri Hale Boggs ve Nick Begich’in bir yardımcıları ve pilotlarıyla birlikte şüpheli bir uçak kazasının ardından ortadan kaybolmasıyla gerçekleşmiştir. Grubun bulunduğu uçağın Anchorage’dan Juneau’ya seyahat ederken düştüğü düşünülüyor, ancak neredeyse 40 gün süren aramalara rağmen hiçbir enkaz ya da ceset bulunamadı.

YETKİLİLERİ BİLE ŞAŞKINA ÇEVİREN KAYIP VAKASI

Daha yakın bir tarihte 43 yaşındaki Shanna Oman, 3 Haziran 2019’da Fairbanks’te bir arkadaşını ziyaret ederken kayboldu. Oman bir arkadaşıyla birlikte eve dönmek için plan yapmıştı, ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi ya da eve dönmedi. Yanında hiçbir eşyası ya da köpeği olmadan ayrılan Oman’ın kaybolması, helikopterler ve köpekli birimlerle günlerce arama yapan yetkilileri şaşkına çevirdi.

Deneyimli doğa sporcuları bile güvende değil. 2011 yılında 43 yaşındaki dağ kurtarma ekibinden Gerald DeBerry, Fairbanks’in yaklaşık 70 mil kuzeyindeki Beyaz Dağlar’da kayıp bir kadını aramak üzere bir grupla birlikte yola çıkmış ancak bir daha geri dönmemişti. Bir yıl sonra ATV’si motoru kapalı halde bulunmuş, ancak sahibinden hiçbir ize rastlanmamıştı.

Bölgedeki toplu kaybolmalara bir açıklama olarak çeşitli komplo teorileri ortaya atılıyor. Saha araştırmacısı Ken Gerhard History Channel’a verdiği demeçte üçgenin bir ‘vile vortice’, yani elektromanyetik gücün arttığı baklava şeklinde bir alan olabileceğini söyledi. Gerhard, “Teori, bu belirli alanların jeo elektromanyetik enerjiyle aşırı yüklendiği ve bu elektromanyetik enerji bolluğunun bazı garip şeylere yol açtığı yönündedir” ifadelerini kullandı.

TANIKLARLA KONUŞULDU

Yeni bir Discovery belgeseli, en ilgi çekici paranormal deneyimlerden bazılarına sahip kişilerle röportaj yaptı. Bu kişiler arasında ses çıkarmadan uçan ‘çok garip’ üçgen nesneler gören Wes Smith de var. Smith şunları söyledi:
“Sanki size öğretilen her şey pencereden uçup gitmiş gibi, çünkü bu nasıl mümkün olabilir?”

UFO uzmanı Debbie Ziegelmeyer Daily Star’a yaptığı açıklamada Alaska’nın seyrek nüfusunun burayı dünya dışı varlıklar için ‘çekici’ kıldığını söyledi.

MUFON için Yıldız Ekibi Araştırmacısı olan Debbie, “İstedikleri yere gidebilirler” dedi. Alaska’nın cazibesi de bu.

MUFON, uzaylıların Alaska Üçgeninde sergilenen askeri teknolojiyi gözetlemeye çalışıyor olabileceğine inanıyor ve İkinci Dünya Savaşından bu yana UFO gözlemlerindeki artışa işaret ediyor.

44 ASKERDEN İZ YOK

En büyük kayıplardan biri, Alaska’dan Montana’ya giden Douglas C-54 Skymaster uçağında 44 askeri personelin kaybolmasıydı. Kanadalı ve Amerikalı yetkililer tarafından gerçekleştirilen en büyük ortak arama ve kurtarma çalışmalarına rağmen, hiçbir iz bulunamadı.

Bu arada kriptozoolog Cliff Barackman, yayın organına yaptığı açıklamada Alaska’nın vahşi doğasında ‘her boyutta her şeyin’ saklanıyor olabileceğini söyledi. Barackman’a göre “Bu kadar çok harika yaşam alanı ve rekabet edecek bu kadar az insan varken, Kocaayaklar Alaska’da rahatça dolaşabilirler”.

Gizem sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x