AÜ Cebeci Kampüsü’nde öğrencilere faşist saldırı: Can güvenliğimiz yok

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde, Siyasal Bilgiler ve İletişim fakültelerinin bulunduğu alanda ülkücü bir grup sol görüşlü öğrencilere saldırdı. Kampüste bu durumun iki gündür sürdüğü belirtilirken; zaman zaman gruplar arasında gerginlik yaşandı. Araya giren üniversite güvenlik görevlileri iki grubu birbirinden uzaklaştırdı.

Görüntülerde, bir öğrencinin, “Burada öğrenciler sınavına giremiyor, eğitim hakkımız engelleniyor. Can güvenliğimiz tehlikede” demesi dikkat çekti. Bazı öğrenciler de bu sırada “SBF, Cebeci faşizme mezar olacak” sloganları attı.

‘POLİS YERLEŞKEYE ALINARAK SALDIRILAR TIRMANDIRILDI’

Mülkiyeliler Birliği saldırılara ilişkin bir açıklama yaptı.

ANKA’nın haberine göre açıklama şöyle:

“Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde iki gündür muhalif öğrencilerin eğitim ve ve öğretim haklarının engellenmesi ve can güvenliklerinin tehlikeye atılmasıyla karşı karşıyayız.

10.01.2024 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde sol görüşlü öğrencilerin sınavlara girmesinin engellenmesi amaçlanarak başlatılan saldırıların bugün de sabah saatlerinden itibaren Cebeci Yerleşkesi’nde devam ettiğini ve polisin Cebeci Yerleşkesi’ne alınarak saldırıların tırmandırılmasıyla öğrencilerimizin can güvenliğinin akşam saatlerine kadar tehdit altında olmasını büyük bir kaygıyla takip ettik.

Akademik özgürlüğü, ifade ve örgütlenme özgürlüklerini tehdit olarak gören bir üniversite ortamında, iktidara sırtını yaslayan bir takım öğrencilerin arkalarına fakülte yöneticilerini ve güvenlik kuvvetlerini de alarak eğitim ve öğretim hakkını engellemesini, öğrencilerin can güvenliğini tehdit etmelerini, bu ihlallere karşı gerekli önlemleri almayan başta Cebeci Yerleşkesi ve fakültelerinin yöneticileri olmak üzere tüm sorumluları kınıyor; kendilerini yaşanan olayların tekrarlanmaması ve iki gün boyunca devam eden saldırıların engellenmesi için acilen gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x