Yeteri Kadar Uyumadığınızı Gösteren Belirtiler

Vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerin başında iyi bir uyku uyumak geliyor. Kaliteli bir uyku geçirmeniz kaliteli bir güne başlamanın en önemli adımlarından biri. Dr. Martin Kinsella, dinlenme eksikliğinin endokrin sistemi çeşitli şekillerde nasıl etkileyebileceğini anlatıyor. Dr Kinsella, ‘Araştırmalar, günde yedi saatten az uyuyan kişilerin yedi saat uyuyanlara göre daha fazla kilo alma eğiliminde olduklarını ve obezite risklerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir’ diyor. Uzun süre uykusuz kaldığınızda vücudunuz olumsuz tepkiler ile size geri dönüş yapacaktır. Kinsella bu olumsuz tepkilerin neler olabileceğini paylaşıyor. Bu paylaşımlara gelin hep birlikte bakalım.

Uykusuz bir güne başlıyorsanız daha stresli olabilirsiniz.

Dr. Kinsella, uyku eksikliğinin kortizol seviyelerinin (vücudun strese gösterdiği tepkiyi düzenleyen bir hormon) yükselmesine neden olduğunu açıkladı.  ‘Uyuduğunuzda kortizol seviyeniz uyku nedeniyle düşer, bu nedenle yeterince uyumadığınızda kortizol seviyeniz yükselir’ dedi.

Uzun süreler boyunca uykusuz kalıyorsanız kaslarınız eriyebilir.

Dr. Kinsella, ‘Kortizol ayrıca kas dokusunu parçalayacaktır, bu da vücudun glikozu ve kaslarınızı oluşturan amino asitleri kullanmasına neden olur’ dedi. Amino asitler parçalandığı zaman vücudunuzun kas yapması zorlaşacaktır. Amino asitlerin kas dokunuzun yapı taşları olduğunu unutmayınız.

Uykusuz kalmak gün içinde sizi büyük ölçüde etkileyecektir. Motivasyonunuzu düşürebilir ve sinirli olmanıza neden olabilir.

Kinsella yetersiz uykunun motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebileceğinden bahsetti. Aynı zamanda zihin sağlığını kötüleştireceğini söylüyor. Uyku düzeninizin günlük ruh halinizi önemli ölçüde etkilediğini unutmamanızda fayda var.

Libidonuzdaki değişikliğin sebebi yetersiz uyku düzeniniz olabilir.

Dr. Kinsella, vücutta yüksek kortizol seviyelerine ulaştığınızda bunun testosteron ve DHEA seviyeniz gibi diğer anabolik hormonları düşürmeye başlayabileceğini söyledi. Yüksek kortizol seviyeleri adrenal bezlerin dengesini bozabilir ve libidoyu düşürür sözleriyle devam etti.

Uykusuzluk sürekli acıkmanıza neden olabiliyor.

Yeterli bir uyku düzeniniz yoksa, iştahı etkileyen leptin seviyeleriniz düşmeye başlayacaktır. Leptin seviyeleri düştüğünde, ghrelin seviyeleri yükselir. Böylece kendinizi daha aç hissedersiniz. Çünkü bu hormon sayesinde beyne aç olduğunuz iletilmektedir.

Saçlarınızı seviyorsanız yeterli uyumaya özen göstermeniz gerekiyor çünkü yetersiz uyku saç dökülmelerine neden olabilir.

Uyku eksikliği tiroid bezlerini de etkileyebilir. Böylece de saçlarınız dökülebilir. Yetersiz uyku aynı zamanda yorgunluk, üşüme hissi, kilo alımı ve depresyon gibi olumsuzluklar ile size geri dönebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir