Prof. Dr. Ercan’dan Turgutlu uyarısı: 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir!

Turgutlu Belediyesi’nin düzenlediği “Türkiye’nin Deprem Kuşakları ve Turgutlu’nun Fay Hatları” başlıklı söyleşiye katılan deprem bilimci, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ilçede 7 büyüklüğünde bir deprem beklediğini söyledi.

Söyleşi öncesinde Turgutlu’yu gezerek rapor hazırlayan Prof. Dr. Ercan, Turgutlu hakkındaki izlenimlerini belediye başkanı Çetin Akın, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, daire müdürleri ve teknik personelin katıldığı toplantıda paylaştı.

Toplantının ardından söyleşi ve imza günü yapan Prof. Dr. Ercan, katılımcılara Türkiye’nin depremselliği ve Turgutlu’daki binaların yapısı hakkında bilgi verdi. Mesadet Özcan Konferans Salonu’nda düzenlenen programa çok sayıda Turgutlulu katıldı.

“SARSINTI UZARSA YIKIM FAZLA OLUR”

Turgutlu’da olası bir depremde çok sarsıntı olacağını belirten Prof. Dr. Ercan, “Turgutlu’da en çok 7 şiddetinde bir deprem olmasını, aşağı yukarı 35 saniye sürmesini bekliyorum. Turgutlu’yu söyleşi programından önce gezme fırsatım oldu. Beğendiğim ve beğenmediğim yapıları gördüm. Turgutlu’daki evlerin çatıları var, bu güzel bir olay. Çatının olması gerekiyor. Balkonların çoğu içerlikli bu da güzel bir olay, çıkma balkonlu evler depremde ilk yıkılır. Kentte, yapı temel derinliği 80 cm ile 1 metre arasında yapılar gördüm. Bunlar intihar evler, bu binaların bir an önce saptanması gerekiyor. Deprem ne kadar büyük olursa sarsıntının süresi de o kadar olur. Sarsıntı süresi ne kadar uzarsa yıkımda o kadar fazla olur” diye konuştu.

AKIN: DEPREM KOMİSYONU KURDUK

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın da yaşanılan deprem felaketlerinden sonra ruhsat verme işleminin yavaşlatıldığını belirterek, “Deprem maalesef dünya coğrafyasının bir gerçeği olarak sürekli insanoğluna acılar yaşatmış ama maalesef insanoğlu da depremden ders almamış, almamaya da devam ediyor. 6 Şubat depremi olduktan sonra oradaki yaraları sarmaya, canlarla acıları paylaşmaya, üzerimize düşen vazifeleri gerçekleştirmek için bölgeye iki defa gittim. 2019 yılında göreve geldikten sonra imar konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti bütün Turgutlu halkı biliyor. Biliyorsunuz birçok sıkıntılar yaşandı imarda ama ne kadar haklı olduğumuzu bu depremden sonra özellikle gördük. Depremden sonra hemen meclisi topladık, bir deprem komisyonu kurduk. Çok hızlı adımlar atıyoruz, çok hızlı tedbirler alıyoruz. Bu son depremden sonra inşaat ruhsatı vermeyi yavaşlattık. Teknik olarak doğru tedbirler alındığında yine ruhsat vermeye devam edeceğiz Deprem konusundaki hassasiyetimizi göstermek ve herkesi bilinçlendirmek için dünyanın tanıdığı bir bilim insanı olan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hocamızı davet ettik. El birliğiyle depremin öldürmediğini binaların öldürdüğünü bilerek bu süreci birlikte yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Program soru-cevap ve imza bölümünün ardından sona erdi. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın ‘Korkma’ kitabının gelirleri de depremzede ailelere ulaştırılmak üzere toplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir