Bloomberg: Kapalıçarşı’dan döviz alan kurum BOTAŞ

Kapalıçarşı’dan kasalarla para alan kurumun BOTAŞ olduğu iddia edildi.

Ekonomim gazetesinden Yener Karadeniz, 10 Nisan’da yayımlanan haberinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, “tekerlekli demir sandıklarla” her gün Kapalıçarşı’dan dolar topladığı haberleştirmişti. 

Haberde belirtilen detaylara göre, sadece Merkez Bankası, demir sandıklar ile çarşıya her gün 5 milyar TL getiriyor ve karşılığında 260 milyon dolar topluyordu.

Konuyla ilgili İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise haber yalanlanmıştı. Açıklamada, “Bahse konu araçlar, gün sonunda Kapalıçarşı’da kuyumcu ve döviz bürolarının kasalarında tutmak istemedikleri nakit veya altınların taşınması için kullanılan özel şirket araçlarıdır. Araçlardaki ‘Kamu hizmeti aracıdır’ yazısı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın gördüğü lüzuma binaen bulundurulmaktadır” ifadelerine yer verilmişti.

BOTAŞ’ın da aralarında olduğu büyük şirketler

Bloomberg’in haberinde Kapalıçarşı esnafı kasalarla taşınan dövizin BOTAŞ’ın da aralarında olduğu büyük şirketlere gittiğini belirtti. Şirketlerin artan döviz talebinin serbest piyasada kurun yükselişindeki en önemli neden olduğu ifade edildi.

BOTAŞ, konuyla ilgili Bloomberg’e dönüş yapmadı. 

Haberde, Kapalıçarşı’daki döviz kuruyla bankacılık sektöründeki döviz kuru arasındaki farkın yüzde 5’i geçtiği belirtildi. 

Pazar esnaflarından biri, “Ne yaparsanız yapın ama Türk Lirası tutmayın” değerlendirmesini yaptı.

TIKLAYIN: Merkez Bankası da dolar için Kapalıçarşı’ya yöneldi

TIKLAYIN: İletişim Başkanlığı’ndan Merkez Bankası’nın Kapalıçarşı’dan döviz topladığı haberlerine ilişkin yalanlama

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir