11 Kişi Zirvede Sattı! Silvergate Bitcoin Fiyatını Dump’ladı!

Silvergate yöneticileri, diğer büyük kripto firmalarındaki içeriden bilgi sahipleri gibi, Bitcoin boğa piyasasının zirvesini oldukça iyi bir şekilde zamanlamayı başardı.

Silvergate yöneticileri, Bitcoin zirvende 103 milyon dolar kazandı

Kripto odaklı banka Silvergate, bugün itibariyle operasyonlarını kapattı ve tüm varlıklarını tasfiye ediyor. Özetle Silvergate tamamen kapanıyor. Yatırımcılar muhtemelen üzgün, short yatırımcılar muhtemelen sırıtıyor, ancak bir zamanların en büyük kripto bankasındaki 11 insider trader zirvede büyük bir satış yaptı ve 103 milyon dolardan fazla kazandı.

1996 ile 2021 yılları arasında yönetim kuruluna liderlik eden eski başkan Dennis Frank, bu satışların yaklaşık %25’ini oluşturuyordu. Frank, Mart ve Kasım 2021 arasında her biri ortalama 140 dolardan yaklaşık 189.000 Silvergate hissesi sattı. Bu esnada, Bitcoin 69.000 dolar zirvesindeydi ve Silvergate hissesi de 220 dolarda boğa koşusunun sınırlarını zorluyordu.

Silvergate hissesi şu anda 4 doların altında işlem görüyor. Bu hafta tamamen kapanacağını ve tasfiyeye gireceğini duyurdu. Firma, kilit müşterilerinden biri olan FTX’in geçen Kasım ayında iflas etmesi ve milyarlarca dolarlık para çekilmesine yol açmasının ardından müşteri güvenini korumakta zorlanmıştı.

İflas haberi kripto para piyasasında ikinci yıkıma yol açtı

Kriptokoin.com olarak 3 Mart’ta başlayan hafta sonunda gündeme gelen Silvergate iflas haberlerinin neden olduğu yıkıma bu yazıda yer verdik. 10 MArt’ta netleşen iflas, tüm kripto paralar üzerinde çift haneli düşüşe yol açtı. Bitcoin bu sefer 20.000 dolar destek seviyesini ihlal etti.

11 yönetici zirvede sattı

İdari Başkan Yardımcısı Derek Eisele ve CEO Alan Lane de, SEC dosyalarına dayanan OpenInsider verilerine göre sırasıyla 20.6 milyon ve 17.1 milyon dolar olmak üzere hisseleri nakite çevirdi.

O sıralardaki diğer satıcılar arasında Baş Strateji Sorumlusu Ben Reynolds (2,5 milyon Dolar) ve Operasyon Direktörü Kathleen Fraher (2,8 milyon Dolar) yer alıyor. Toplamda, Silvergate yöneticileri tarafından nakde çevrilen değer, kripto piyasası zirvesi boyunca firmanın ortalama piyasa değerinin (3,6 milyar dolar) %4’ünü temsil ediyor.

Diğerleri arasında, CEO Lane ve yönetmen Thomas Dircks, Kasım 2019’da zirvenin çok öncesinde 18,6 milyon dolarlık satın alım yapmıştı. Lane, diğer yöneticilerle birlikte bu dönem boyunca hisse senedi opsiyonları almaya devam etti.

Bir yönetici, Michael Lempres, düşüşü satın almaya çalıştı ve Şubat 2022’de 500 hisse için 56.100 dolar harcadı. Aynı hisseler bugün 2.000 dolar değerinde. Henüz SEC ile herhangi bir satış açıklamadı.

Silvergate çalışanları yalnız değil

Doğrudan rakip Signature, Bitcoin balinası yazılım firması MicroStrategy, Block (eski adıyla Square) ve madenciler Marathon ve Riot’taki yöneticilerle birlikte, 41 kripto para uzmanı, son boğa koşusunda piyasalar zirveye ulaşırken her biri 16 milyon dolardan fazla ortalama 661,4 milyon dolarlık hisse sattı.

Bazı satışlar, SEC ile önceden yapılmış ticaret planlarının bir parçasıydı (hepsi değil). 2021’in 2. çeyreğinde piyasalar köpürürken halka açılan Coinbase’in pozisyonları bu miktara dahil değil.

Coinbase yöneticileri, yalnızca ilk işlemlerle birlikte 5 milyar dolardan fazla nakit para kazandı, ancak bu satışlar doğrudan listelenmesinin bir işleviydi, bu nedenle diğer hisse senetleriyle karşılaştırılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir